Zero godności w Rezydencji Zła

RE01

Właśnie świat obiega news o tym, że trwają prace nad Resident Evil: 0 na Wii, portu z poprzedniej konsoli Nintendo – GameCube’a. Niby wiadomość jak wiadomość, jednak jest w niej coś niepokojącego. Zamiast tworzyć nowy produkt dostajemy grę z poprzedniej generacji konsol z nowym sterowaniem, fajnie?

Byłoby nawet całkiem spoko gdyby nie fakt, że Wii odpala wszystkie gry z GCN, w tym oczywiście pierwotnego RE:0 też. Jest to więc perfidne dojenie pieniędzy z kieszeni fanów. Takich ruchów było już wiele, wiadomo – gry to rynek komercyjny: sieciowe mikroopłaty, nic nie wnoszące remake’i, płatne dodatki, słabe kontynuacje, produkcje żerujące na jakiejś marce (vide wszystko z MTV w tytule), ale teraz granicę, moim zdaniem, lekko przekroczono
Jeżeli gra sprzeda się choćby dobrze to już będzie sukces (niskie koszty produkcji), i pewnie nie poczekamy długo na następne konwersje, a raczej ‘konwersje’. Co najgorsze, tym tropem może pójść reszta wydawców – po co ładować pieniądze w coś ryzykownego, skoro skromnym sumptem można lekko przerobić starą produkcję, i wydać ją na Wii? Przy tej bazie graczy, bardzo prawdopodobne, że się zwróci, przecież i tak nie mają zbyt wielkiego wyboru w co pogrywać… czy tak ma wyglądać żywot sprzętu który miał nazwę kodową Revolution?
RE02

Myślę, że gracze oczekiwali czegoś zupełnie innego. Tu wychodzi na jaw rzeczywistość w jakiej odniosło sukces Wii. Nie oszukujmy się, Capcom (developer) nawet gdyby chciał to nie usprawni grafiki bo najzwyczajniej mocy na to zabraknie, nie wystarczy jej też na polepszenie interakcji, AI czy powiększenie świata gry. Coś by musiało takie frykasy przeliczyć, a dla lekko podrasowanego GameCube’a (tym są wnętrzności Wii) to za dużo. Doprowadzi to pewnie do wydania tego nieszczęsnego „REzydenta” w stareńkiej formie z nowym sterowaniem, i jakimś bonusem, żeby nie było. Tym bardziej to prawdopodobne po kaszanie jaką odwalono przy przenoszeniu z pierwszego PlayStation na GCN RE:2 i RE:3 Nemesis, panowie za te projekty odpowiedzialni, poszli wtedy strasznie na skróy, teraz wygląda na to samo…

RE03

Może trochę demonizuje, przecież faktów znamy mało – na razie wiadomo, że „będzie nowe sterowanie i gra ukaże się latem” – ale szczerze wątpię w poczynienie jakiegoś kroku naprzód, w tak krótkim czasie (zapewne jest w sam raz na optymalizację gry pod wiilota). Jeżeli jednak okaże się, że wydadzą ją za uczciwą cenę – jakieś 19 Euro – będę skłonny zmienić me wrogie nastawienie do takich praktyk, i nawet je pochwalić. Zawsze to dobra gra, za małe pieniądze, poddana przyjemnemu liftingowi, bardziej prezent dla fanów niż chęć napełnienia sobie portfela, oby tak się stało. Na razie Capcom dostaje żółtą kartkę.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Zero godności w Rezydencji Zła

  1. Pierwszy news i od razu udany, oby więcej takich. A co do samej treści…
    żenada, zdzieranie pieniędzy z fanów. Twórcy zniżają się coraz, bardziej, a tytuły stają się coraz bardziej komercyjne. Ta magia, która jest w ponadczasowych tytułach jest coraz rzadsza.. niedługo całkowicie zniknie.

  2. W pełni zgadzam się z tekstem. Zauważmy że producenci gier często lubią nas kroić z kasy…..
    Spójrzmy chociażby na serię Final Fantasy(nie zliczę ile remaków I i II było na różne konsole, oczywiście nie mam nic do dodatków typu FF CC lub Drige of Cerberus – mówię o remake’ach) – to trochę nie uczciwe wobec graczy. No oczywiście na zachodzie lub w Japonii może i można sobie pozwolić na „miliard” remaków z nowymi dodatkami(minimalnymi) ale polaków na to nie stać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s