Mistrz Amano

Spośród wielu twórców wyróżniających się jeżeli chodzi o projekty w grach z gatunku jRPG często zapomina się o człowieku, który nie tylko swoimi pracami wspomagał pracodawców przez lata, lecz też na zawsze wpisał się do historii gatunku. Zaprojektował postacie i loga do najsłynniejszej serii gatunku, wspomagał wstępnymi szkicami innych artystów, czy po prostu urozmaicał całość swoim niesamowitym stylem.

Yoshitaka Amano urodził się w 1952 w Shizuoka. Już w wieku 15 lat zaczął swoje pierwsze projekty dla Tatsunoko Productions. Dalej czekało go długie pasmo sukcesów, oraz lekkich zmian we własnym stylu. Wreszcie zaczął ilustrować dla magazynów Fantasy oraz Science Ficition. Przełom przyszedł w roku 1983 kiedy to Amano rozpoczął pracę nad ilustracjami Vampire Hunter D oraz Demon City Shinjuku, z którymi do dziś go kojarzą. Wreszcie w roku 1987 dostał propozycję pracy nad ilustracjami do pewnej gry opowiadającej o wojownikach światła walczących z wszechogarniającym cały świat Chaosem…Final Fantasy.

Pomimo niewielkiego zaawansowania ówczesnych gier video Amano stworzył setki szkiców używając zarówno metod klasycznych, jak i technik komputerowych. Dzięki jego pracą oblicze świata Final Fantasy ożyło. Świetne okładki, pięknie zaprojektowane postacie, doskonałe plenery. To czego nie potrafiła oddać grafika w grze, przelane zostało na papier. Od tego czasu światy w grach wideo nie miały być już takie same. Co ciekawe mimo ścisłej współpracy z Square Amano projektował również szkice do gier Kure Software Koubou, w tym kultowej serii First Queen. Dzięki poruszaniu się na tak wielu płaszczyznach artysta wreszcie został szerzej zauważony. W roku 1989 otworzono pierwszą wystawę z jego pracami – „Hiten”, a niespełna rok później rozpoczął pracę w teatrze. Aż do czasu Final Fantasy VI pracował jako główny character desingner oraz grafik i projektant log dla serii.

W międzyczasie pracował dla różnych firm, a jego sława rosła. Dzięki specyficznemu stylowi jakim operuje artysta seria Final Fantasy łatwo przyciągała oko, w sposób udany korzystając z prac Amano. Mimo to wraz z rozwojem grafiki 3D nie było już miejsca na tak subtelny i lekko nierealny styl. Raczkujące trzy wymiary wymagały czegoś prostszego do przerobienia na bryły, a zarazem bardzo przyciągającego oko. Na nowego graficznego designera serii wybrano Nomure. Jednak Amano nie cierpiał na brak pracy – nadal tworzył okładki i ilustrację dla Square, co więcej – to on odpowiada za wstępne szkice postaci do kultowego Final Fantasy VII, z których korzystał Nomura.

Artysta nie spuszczał z tonu ani na chwilę – jego firma produkująca kopie zasłynęła na całym świecie, a nowe wystawy pojawiły się min. we Francji, Anglii, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Amano otworzył też nowe pracownie, a nawet zagrał w filmie. Wreszcie w roku 2000 zacieśnił współpracę z zachodnimi artystami na tyle, że udało mu się stworzyć okładki do słynnej serii komiksów Sandman. Dalej nie było gorzej – prace do gier, dla muzyków, własne projekty oraz komiks dla Marvela pt. „ Elektra and Wolverine: The Redeemer”. Obecnie Amano nadal jest aktywny, potwierdził również że wspomaga pracę do Final Fantasy XIII oraz projektów studia Mistwalker. Podobno również ma udział w produkcji Beyond Good & Evil 2.

Styl Amano przez lata pozostał swojego rodzaju paradoksem jeżeli chodzi o gry wideo. Niemożliwy do uchwycenia przez grafikę dwu, czy trzywymiarową, doskonale dopracowany, subtelny i pełen ciepła. Niemożliwie skomplikowany do przeniesienia, lecz tak chętnie kopiowany i adaptowany. Żaden inny twórca grafik nie zrobił tak wiele dla gatunku jRPG, popularyzując go, a swoimi pracami porywając cały zespół. Pamiętajmy o tym i po cichu trzymajmy kciuki, że wreszcie komuś uda się przekazać geniusz Amano w jego całej klasie na ekrany naszych telewizorów.

cookiecrusher

Reklamy

6 uwag do wpisu “Mistrz Amano

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s