Dobry Adres [WuWuWu] part 3

top2

Kolejny miesiąc, kolejne zestawienie ciekawych stronek… Dziś jednak edycja nietypowa (i to nie tylko dlatego, że selekcję tym razem przeprowadził kto inny 😉 ), komiksowa. Stripe’owo będzie, absurdalnie (to słowo to nieoficjalny sponsor dzisiejszej publikacji) i chyba jednak ciekawie. Od czytania można czasem w Sieci odpocząć. A jak się na coś w Niej gapić, to tylko na Hentaigrenade… albo webcomy. Dziś proponujemy tą drugą opcję.

Penny Arcade

penny

Webcomowe [WuWuWu] na blogu o grach po prostu nie mogło rozpocząć się innym akcentem. Tycho i Gabe – któż ich nie zna? Ano – okazuje się, że zaskakująco dużo osób, w tym także tych z braci grającej. Penny Arcade jest jednak jak najbardziej godne poznania, tak przez treść jak i doskonałą jakość wykonania. PE to, na dobrą sprawę, ekspercki blog z jajem i szalenie efektowną otoczką video. Kolejne odcinki komiksu to bowiem nic innego, jak komentarz twórców, wystawiony któremuś z aktualnych wydarzeń ze świata gier. Krytyka jest niekiedy ostra, często wulgarna, ale zawsze – i to najważniejsze – śmieszy, dzięki zabójczemu humorowi, który płynnie potrafi przejść z gatunku „inteligentny” w  angielski, by niekiedy zahaczyć o abstrakcyjny. Grasz? – więc absolutnie nie możesz sobie PE darować. Po dziesięciu latach istnienia(!), to już na dobrą sprawę nie tylko webcomic, a prawdziwa skarbnica wiedzy bardziej lub mniej zamierzchłej. Przy odrobinie dobrej chęci, na stronie domowej znajdziesz odcinki poświęcone Halo, Shadow of Collosus, Spore a nawet aferze z Daikataną.

Dilbert

dilbert1

Młodszy, bardziej rozwinięty i chyba jednak zabawniejszy brat Garfielda. Scott Adams, który otyłego niewolnika olbrzymiej korporacji powołał do życia w 1989 roku, dokonał wielkiej rzeczy. Przykre fakty z życia wielu pracujących zdołał wyolbrzymić, osiągając idealny miks inteligentnej, wielowątkowej satyry i odrobiny absurdu. Oszczędny w formie, traktuje o niedostrzegalnych trybikach prosperującej (jakimś cudem) firmy. Za tym fenomenem przemawiają przede wszystkim świetne, rozbrajające postaci i całokształt tej krzywej, a niekiedy w swej krzywości także i chorej, wizji. Apatyczny Dilbert, rozczulająco tępy Szef czy szczery w swym nieróbstwie Wally wywołują mimowolny uśmiech. Co ważne, mimo pięknego wieku i dość trudnej tematyki, przy stripe’ach Scotta wciąż można się naprawdę nieźle ubawić. Wśród znanych mi, klasycznych „gazetówek”, absolutny numero uno, zachęcam do częstego wpadania na stronę główną.

Hell Hotel

hell2

Nowy, całkiem świeży jeszcze projekt twórców Bug City o którym, z resztą, Cook na łamach Peace Grenade wspominał. Mimo dowcipnej, acz sugestywnej grafiki, która jeszcze przed premierą promowała następcę BC, czyta mi się go lepiej, niż tamten, kultowy już webcom. Dalej jest wulgarnie, dość prosto (oczywiście, oprawa mimo estetyki, nie dorównuje klimatem tej z Bug City) i niekiedy absurdalnie… ale do diaska, gdzie indziej mieliśmy dotychczas w tak dowcipny i obrazoburczy zarazem sposób ukazane odwiedziny Dżizasa u samego Diabła (no… niech będzie – diabelskiego nasienia)? Hell Hotel warto znać i śledzić właśnie ze względu na takie smaczki. Nić fabularna jest tu silniejsza niż w BC, żart równie niewybredny (i w tym jego urok), oprawa graficzna, nawet jeśli zbytnio zalatuje miksem kreski Cartoon Network i Penny Arcade, jest po prostu ładna. Słowem – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dać się Hell Hotel wciągnąć i odwiedzić stronę główną.

American Elf

supersitelogo1

Bardzo ciekawa sprawa – coś na kształt komiksowego pamiętnika. Profesjonalny i zarazem porażający genialną prostotą formą dziennik niejakiego Jamesa Kochalki. Tym razem jednak, to nie zabójczy humor czy szczegółowa oprawa czyni zeń pozycji godnej uwagi. AE przykuwa z prostego powodu – jest to dzieło rozbrajająco sympatyczne i, przez nietypową formę, o charakterystycznym, cieplutkim klimaciku (choć autor nie stroni od przekleństw w imię jak najwierniejszego oddania danego wydarzenia). Jeżeli pod tym właśnie względem, miałbym szukać gdzieś w poznanych przeze mnie, kulturalnych meandrach jakiegoś odpowiednika, z pewnością odnalazłbym go w „Mikołajku” Sempego. Ten komiks w jakiś nieuchwytny, niezauważalny sposób umie poprawić humor. Poprzez jego specyficzny, „życiowy” żart i onieśmielającą wręcz szczerość, ale także przez niezwykły i miły dla oka styl rysunku. Zdecydowanie coś wartego odnotowania i zainteresowania się.

Chomiks

chomiks_logo1

Webcom polityczny, niestety już nieaktualizowany. I choć w związku z podjętą tematyką, wiele już ze swojego uroku stracił, duża część spośród 411 odcinków zachowała pierwotny błysk w oku. Fakt faktem, że Chomiks w tym zestawieniu jest nieco na doczepkę – oprawa, choć ładna, jest skrajnie bezpłciowa, natomiast – co przyznaję z żalem, obok setu fenomenalnych odcinków, Chomiki mają też kilkadziesiąt drętwych. Miło się to czyta (zwłaszcza, gdy zachowuje się jeszcze w pamięci co nieco z najpiękniejszych afer ostatnich 4 lat). Druga sprawa – nie jest to komiks dla każdego. Twór ten jest bowiem (a raczej – był) mocno ukierunkowany polityczny, co niewątpliwie zawęża grono odbiorców. Mam jednak to szczęście i ja akurat jestem w grupie docelowej Chomiksu. A w każdym razie – mam na tyle dużo dystansu do Sejmu, sejmów i sejmików, by z obcowania z nim móc czerpać przyjemność.

No i jak – podobało się? Pojazdy, pogróżki, bomby i ewentualne opinie własne, uprasza się o pozostawianie w polu ku temu przeznaczonemu, ewentualnie – zaspokajajcie swe potrzeby przez maila. Dla wygody czytelników, kończąc dzisiejszy kącik promotorski, pod sygnaturką umieszczam linki do dwóch pierwszych edycji.

boromi

Dobry Adres [WuWuWu]:

– No. 1
– No. 2
Reklamy

6 uwag do wpisu “Dobry Adres [WuWuWu] part 3

  1. Z wymienionych stron znam tylko PA, których nie oglądam, bo nie podoba mi się ten ich styl i ta kreska, a na takie rzeczy jestem bardzo wyczulony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s