Clerks – sprzedawcy

clerks

Dzień z życia sklepowego sprzedawcy to, większość się zgodzi, nic ciekawego ani zabawnego. Kino niezależne jednak nie z takimi rzeczami sobie radziło. Skromnym kosztem, na czarno – białej taśmie, nieznany jeszcze nikomu Kevin Smith w bezkompromisowy sposób pokazał jak swym przymrużonym okiem widzi amerykańską rzeczywistość. Nakręcił jak ludzie bez szkoły, perspektyw i ze słabą pracą, pomimo wielu niepowodzeń potrafią czerpać radość z życia. Co ważne, ukazano to w pełnej czarnego (a może nieraz prostackiego) humoru formie, uciekając od umoralniania i budowy pseudo dramatycznej głębi.

clerks-movie1

Dante Hicks miał wolny dzień w pracy, obudził go jednak telefon i na prośbę szefa poszedł go zastąpić, gdyby tylko wiedział jak ten dzień się potoczy… zaczęło się od powszechnych wyzwisk (klienci nagle zorientowali się, że papierosy, które im sprzedaje szkodzą) i dowiedzenia się o szczegółach, aż nazbyt wybujałego życia seksualnego swej partnerki, potem przyszedł Randall. Randall to najlepszy przyjaciel Dantego, pracujący w sąsiedniej wypożyczalni kaset, jego główną życiową rolą jest nie przejmowanie się niczym. Jak to zwykle bywa, na zasadzie przeciwieństw – to on pełni role prostaka i chama w ich znajomości. ‘Sprzedawcy’ to film w którym najważniejsze są dialogi, i czy się lubi takie podejście czy nie; należy to zaakceptować. Smith podszedł do swego dzieła w podobny sposób co Tarantino, z tym, że unikając krwawej akcji, pozwala bohaterom po prostu ‘być’. W sposób najczęściej dosadny wpadają w kolejne kłopoty przez niedopatrzenia i niedomówienia.

clerks2

Sklep wokół, którego skupia się akcja to małe miejsce na amerykańskim zadupiu, z produktami o wkrótce kończącej się dacie spożycia i zawyżonymi cenami. Praca jest słabo płatna i powszechnie nie szanowana, gdyż nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności. Daleko stąd do statusu dumnej klasy średniej, dlatego tez ludzie przewijający się przez kadr to prawdziwe indywidua. Od klientów nie do końca normalnych po tych, którzy koniecznie mają coś do powiedzenia. Tu główną uwagę zbiera kultowy na całym świecie duet: Jay i Cichy Bob! (grany przez Kevina Smitha). Czyli dwójka dilerów, wyglądających jak włóczęgi, cały dzień opierających się o ścianę i puszczając muzykę z oldskulowego magnetofonu. Jay to, najkrócej: czubek a Bob to człowiek, który z jakiegoś powodu zamiast mówić woli posługiwać się gestami i minami, zresztą to nie przeszkadza ani trochę Jayowi prowadzić z nim zażarte dyskusje.

jaysb1

To właściwie wszystko co należy wiedzieć o ‘Clerks’ – ten film to dzień z pracy ludzi, którzy są niezadowoleni ze swego zajęcia. Dante wciąż ma rozterki nad tym czy wracać do swej szkolnej miłości czy poświęcić się obecnej kobiecie. Randall to niepoprawny outsider. Robi tylko to na co ma ochotę, ani trochę nie dbając o wypożyczalnie – zamyka ją parę razy dziennie, żeby skoczyć do Dantego i pogadać. W razie potrzeby, jest na tyle chamski dla swych klientów, że już nigdy potem nie wracają (według swej filozofii „This job would be great if it wasn’t for the fucking customers”), wszystko żeby tylko mieć święty spokój. Wbrew pozorom to od niego zaczynają się wszelakie kłopoty… ale ze względu na jego wybitnie cięte riposty nie sposób go nie lubić.

Trailer Filmu

Zresztą jeżeli się przełknie powszechne wulgaryzmy, to ciężko nie polubić całego filmu. Mimo dość niezwykłego nagromadzenia się w nim kłopotów Hicksa (tak, może go być żal) ma w sobie to coś autentycznego. Brak upiększania na siłę, gagi słowne, rozmowy o niczym i fantazyjny Jay i Cichy Bob tworzą barwne, relaksujące widowisko. Tylko nie można się bać tego co się zobaczy 😉 a i parę mądrości życiowych zostanie przemyconych (‘nie każda dziewczyna przynosi Ci lazanie do pracy’). Polecam popatrzeć na dzień z pracy sprzedawców – pamiętajmy – to, że nas obsługują nie znaczy, że nas lubią.

cascad

8plus

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Clerks – sprzedawcy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s