Cywilizacja Rewolucja DS

941688_102417_frontCywilizacja Rewolucja to najnowszą i do tego przygotowywana specjalnie z myślą o konsolach część długiej serii. Produkcja gry z zamysłem trafienia do jak najszerszego grona odbiorców spowodowała liczne obawy u fanów serii – w tym i mnie. Czy Sid jest w stanie dobrze ocenić rynek konsolowy? Czy celowanie w jak najszerszą bazę użytkowników nie zepsuje potencjały serii? Czy na rynku, gdzie gatunkiem rządzi Romance of the Three Kingdoms będzie miejsce jeszcze na Cywilizacje? Teraz wreszcie gra jest dostępna dla posiadaczy Xboxa 360, Playstation 3 oraz Nintendo DS. I o ile o dwóch pierwszy wersjach nie mogę wiele powiedzieć, to jestem już po pierwszych godzinach testów wersji DSowej.

civ-rev-scrn-tight-dsfSłowem – udało się. Nie do końca, ale udało się. Cywilizacja Rewolucja w sam raz nadaje się do przenośnej konsoli jaką jest Nintendo DS. To już nie ta sama Cywilizacja, jednak nadal świetna i grywalna gra. Samą grę znacznie uproszczona – część elementów wywalono, inne obcięto. Nadal jednak mamy politykę, technologię, gospodarkę, cuda,  kilkanaście rodzajów wojska oraz duży poziom komplikacji. Ogólnie zmniejszono mapy oraz wycięto elementy znacznie zwalniające rozgrywkę tak, aby gra sprawdzała się świetnie w trybie multiplayer. Nastawiono również większy nacisk na walkę (choć nie przesadzono z tym aspektem, gospodarka wciąż jest lepszą drogą do sukcesu), jednak dużo łatwiej jest również się bronić i skłaniać wrogów do pokoju. Stąd skończenie partii w multi, czy też w singlu na najmniejszej mapie na najniższym poziomie trudności trwa około 2 godzin. Jednak partie z dobrym graczem, lub graczami mogą trwać dużo dłużej – szczególnie przy większej mapie. Piszę głównie o multi, gdyż ten tryb jest esencją gry. Singiel mimo, że megagrywalny nie dorównuje wersją na PC pod względem ilości opcji. Lecz tryb dla wielu graczy rekompensuje to z nawiązką.

W grze dostajemy 16 nacji: Amerykę, Anglię, Japonię, Azteków, Chiny, Indie, Mongolie, Rzym, Egipt, Arabie, Francje, Grecje, Hiszpanie, Rosje, Niemcy i Zulu  – każda reprezentowana przez inną postać historyczną. Oprócz trybu gry single i multi, możemy wybrać jeden z wielu scenariuszy z różnymi wytycznymi oraz ściągnąć dodatkową mapę z opcji „Game of The Week”. Boli na pewno to, że mapy są dużo mniejsze niż z innych wersji, brakuje bardzo też edytora map. Jednak być może doczekamy się tych opcji w późniejszych wersjach gry? Cała gra polega na zarządzaniu i cvrvst013akkierowaniu rozwojem swojej cywilizacji i jeżeli jakimś cudem jeszcze nie znacie serii – nie tutaj wasze miejsce. Lepiej w te pędy zainwestujcie w którąś z odsłon serii i nadróbcie te karygodne zaległości.

Graficznie jest średnio – gry na GBA bywały ładniejsze, lecz ważne jest to, że grafika jest czytelna. Sterowanie jest dobre choć lekko skomplikowane, stylus jest również dobrą alternatywą do sterowania krzyżakiem. Interfejs jest przystępny i łatwy, pomocnicy często przydają się, choć niestety aspekt dyplomacji jest poważnie obcięty. Dwa ekrany są przydatne, akcja dobrze się dzieli, bitwy wyglądają jak słaba wersja tych z Advance Wars, lecz na szczęście da się omijać ich animacje. Z tego co póki grałem to moim zdaniem Cywilizacja Rewolucja, to po Advance Wars najlepsza czysta (bez elementów RPG) strategia turowa na przenośne konsole. I o ile tej samej gry nie wziąłbym w wersji na konsolę stacjonarną, bądź PC, tak Nintendo DS. wydaje się wymarzonym miejscem dla tej pozycji.

cook

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s