Wirtualne Zwierzaki

pets

Od zarania dziejów zwierzęta stanowią nieodłączny element życia człowieka i są z nim ściśle związane. W różnych kulturach pełniły one inne role i posiadały odmienne znaczenie. Stanowiły symbol religijnej czci, pomagały ludziom w pracy i życiu codziennym, pełniły funkcję rozrywkową i towarzyską. Nie raz chroniły nam życie a często stanowiły dlań zagrożenie. Ale nie o tym miał być ten felieton. Dzisiaj chciałbym poruszać temat obecności zwierzaków w grach video. A tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie. Producenci gier stawiają przed zwierzętami różnorodne wyzwania. Przychodzi im pełnić rolę głównych bohaterów popularnych gier, czarnych charakterów, towarzyszy kluczowych postaci lub pupili, którymi trzeba się opiekować. Czasami pełnią niewdzięczną rolę mięsa armatniego, ale niestety takie przypadki również są wpisane w karierę bohaterów gier video. Przykładów jest całe multum i można by je wymieniać cały wieczór. Za chwilę postaram się przypomnieć Wam kilka tych najbardziej znanych i dokonać ich selekcji.

Oto krótkie zestawienie najpopularniejszych i zarazem najciekawszych wirtualnych zwierzaków:

peyj

1. Zwierzak opiekun – Pey’j z Beyond Good & Evil

Kultowa a zarazem wzruszająca postać. Podobnie jak gra, z której pochodzi. Niezasłużenie niedoceniona, posiadająca oddane grono fanów, których marzenia zostały niedawno zaspokojone zapowiedzią sequela. Pey’j to prosiak, przybrany wujek Jade, głównej bohaterki Beyond Good & Evil. Przyjaciel i opiekun, od dziecka sprawujący pieczę nad bohaterką i zastępujący jej rodziców. Zawsze stojący u jej boku i gotowy oddać za nią życie. Symbol wierności i przyjaźni. Cudowny bohater, piękna historia i świetna gra – koniecznie sprawdźcie ten tytuł, jeśli jeszcze nie mieliście z nim do czynienia.

donkeykong

2. Zwierzak porywacz – Donkey Kong

Pierwszy czarny charakter w tym zestawieniu. Postać pamiętająca początki gier video i wywodząca się z automatów do gier. Wielki brązowy goryl porywający ukochaną naszego bohatera – Mario, który wspinając się w górę po platformach śpieszy jej na ratunek. Małpa skutecznie mu to utrudnia regularnie zrzucając beczki wprost na głowę naszego herosa i zmuszając go do rozpoczynania eskapady od początku. Legendarna postać.

rabbid1

3. Szalony zwierzak – Rabbid aka Szalony Kórlik z Rayman Raving Rabbids

Kórliki z Rayman Raving Rabbids to stworzenia niecodziennie. Zostały wprowadzone do serii w 2006 roku, kiedy to rozpoczęły inwazję na krainę naszego bohatera. Te pochodzące z kosmosu stwory, z wyglądu przypominające słodziutkie króliczki, to tak naprawdę szaleni, wrzeszczący maniacy lubujący się we wprowadzaniu chaosu do otaczającego ich świata. No może troszkę przesadziłem, nie mniej Kórliki bez skrupułów wykorzystują Raymana na sportowej arenie, gdzie zmuszany jest do brania udziału w licznych mini-gierkach z ich udziałem. Te zwariowane zwierzaki wprost kochają się przebierać, zwłaszcza za postacie pochodzące z innych gier video. Kórliki okazały się tak oryginalnymi i zabawnymi postaciami, że swoim charakterem przyćmiły nieco nawet samego Raymana.

okami

4. Zwierzak uzdrawiacz – Wilczyca z Okami

Kolejna cudowna gra i równie świetna postać. Wszystkie opinie na jej temat z jakimi się spotkałem były pozytywne, każdy grający wypowiadał się o Okami w samych superlatywach. Postać wilczycy uzdrawiającej kolejne krainy i uwalniającej je z mroku jest niezwykle charakterystyczna i nie sposób pomylić ją z jakąś inną. Przepiękna grafika i niesamowita bohaterka w cudowny sposób bawiąca się kolorami i zmieniająca otaczający nasz świat na lepszy, barwniejszy. Koniecznie sprawdźcie ten tytuł, a będziecie pozytywnie zaskoczeni.

wonkers

5. Mechaniczny zwierzak – Wonkers z Dreamfall: The Longest Journey

Ta postać nie jest co prawda bohaterem z krwi i kości, ale myślę, że można go podpiąć pod kategorię zwierzaków. Wonkers jest mechaniczną małpką, najlepszym przyjacielem Zoey – głównej bohaterki gry Dreamfall. Dziewczyna otrzymała go od ojca po śmierci matki. Od tego czasu codziennie służy jej dobrą radę, planuje plan dnia i wspiera w trudnych sytuacjach. To pokazuje, że Wonkers nie jest tylko zwykłym robotem i zasługuje na to, żeby być traktowanym jak przyjaciel i żywa istota. Warto o nim pamiętać.

fable

6. Zwierzak towarzysz – Fable II & The Bard’s Tale

Pies z pewnością może być uważany za najlepszego przyjaciela człowieka, czego potwierdzenie znajdujemy chociażby w Fable II i The Bard’s Tale. W grze Lionhead pies jest towarzyszem naszej podróży i nie odstępuje nas na krok. To bardzo przydatne stworzenie ostrzega nas przed atakami wroga, znajduje ukryte w ziemi kosztowności a także wspomaga w walce naszego bohatera. Taki zwierzak to prawdziwy skarb. Od gracza zależy czy będzie on rozpieszczał swojego pupila czy też porzuci go pobitego na rozstaju dróg. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w The Bard’s Tale. Tam towarzyszem naszych przygód również jest wierna psina, która w trakcie rozgrywki okazuje się niezwykle pomocna, o ile zawczasu zdecydujemy się przygarnąć ją do drużyny.

crash-sonic

7. Zwierzak podróżnik – Crash & Sonic

Crash i Sonic to tylko przykładowe postacie reprezentujące pewną grupę produkcji. Mam tutaj na myśli gry zręcznościowe, których głównymi bohaterami bardzo często są właśnie zwierzęta. Zwierzęta podróżujące przez miasta, kontynenty i światy, przeżywające przeróżne przygody i pokonujące napotykane na swej drodze przeszkody. Inne zwierzęce postacie należące do tej grupy to chociażby cała galeria postaci z egranizowanych filmów animowanych. Szczególnym sentymentem, jeszcze z czasów dzieciństwa, darzę tutaj Sonica i Croc’a. Pamiętam jak podekscytowany pokonywałem kolejne zróżnicowane poziomy, aby z dumą móc obejrzeć napisy końcowe. Do tej grupy bohaterów możemy śmiało dorzucić Spyro, Racheta czy Kangurka Kao. Jest jeszcze Frogger, chociaż to już nieco inna bajka.

black-white

8. Zwierzak pupil – Black & White / The Sims: Zwierzaki

Chowańca z gry Black & White raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Na początku rozgrywki musieliśmy dokonać wyboru pomiędzy kilkoma różnymi zwierzakami – w pierwszej części między małpą, krową i tygrysem, w drugiej doszedł jeszcze wilk i lew. Podczas gry oprócz rozwoju miast, spełniania oczekiwań ludności i poszerzania zakresu swojej boskiej władzy, musieliśmy zajmować się wychowaniem naszego pupila. Wraz z upływem czasu zwierzę stopniowo rosło, a my decydowaliśmy o jego charakterze, chwaliliśmy lub ganiliśmy jego zachowania i mieliśmy wpływ na to jakie umiejętności posiądzie nasz chowaniec. Opieka i rozwój zwierzaka to naprawdę świetny motyw i cieszę się, że Peter Molyneux zdecydował się wprowadzić go do gry. Podobny element rozgrywki trafił do serii The Sims w dodatku Zwierzaki. Rozszerzenie to wprowadzało do naszej placówki nowych domowników, o których potrzeby trzeba było dbać, z którymi można się było bawić i ostatecznie, których można było tresować i wystawiać do walki w zwierzęcych plebiscytach.

jaws-unleashed

9. Zwierzak morderca – Jaws Unleashed & Call of Duty: World at War

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie oglądała lub chociażby nie słyszała o filmie „Szczęki”. Dla przypomnienia powiem tylko, że kluczową postacią w tym filmie był wielki biały rekin grasujący wzdłuż wybrzeży niewielkiej amerykańskiej osady. Jaws Unleashed to wirtualna adaptacja filmu, w której możemy wcielić się w rolę krwiożerczego rekina. Oprócz siania spustoszenia w okolicy i mordowania niewinnych obywateli, nasz bohater musi uciekać przed próbującym go złapać naukowcem i polującym na niego łowcą rekinów. Gra może nie była specjalnie porażająca, ale warto w nią zagrać właśnie ze względu na możliwość wcielenia się w tak nietypową postać. Motyw zwierzaka mordercy pojawił się również w trybie multiplayer najnowszej gry studia Treyarch – Call of Duty: World at War. Kiedy poślemy do piachu dokładnie siedmiu przedstawicieli wrogiej drużyny, gra daje nam możliwość przywołania psów, które z zimną krwią rzucą się przeciwnikom do gardeł. Takiego psiaka możemy się pozbyć pakując w niego kilka pocisków lub po prostu wykręcając mu łeb. Może to i niehumanitarne, ale za to ile satysfakcji daje.

zoo-tycoon

10. Zwierzak w klatce – Zoo Tycoon

Do dzisiaj pamiętam jak rodzice zabierali mnie w dzieciństwie do ZOO. Bardzo lubiłem tam chodzić i podziwiać całą masę śmiesznych zwierzaków. Wydawało mi się wtedy, że kierowanie takim ośrodkiem musi być niezwykle ciekawym zajęciem. Taką możliwość dał mi w 2001 Microsoft wydając grę Zoo Tycoon, w której mieliśmy możliwość stworzenia od podstaw własnego ZOO. Ogrodu zoologicznego naszych marzeń. Gra była naprawdę cudowna i bardzo mile ją wspominam. Grałem w nią ładnych parę lat temu, a że nie był to prosty tytuł, to momentami ciężko było mi ogarnąć moich podopiecznych. Jeden chciał takie a nie inne legowisko, drugiemu nie pasowało żarcie a trzeci czuł się dobrze tylko na trawiastym gruncie. Nie mniej grało się to w niezwykle fajnie i zwierzaki z Zoo Tycoon zapamiętam na zawsze.

Zdaję sobie sprawę, że nie przedstawiłem tutaj wszystkich znaczących zwierzęcych bohaterów z gier video i kilku z nich po prostu pominąłem. Nie mniej mam nadzieję, że udało mi się pokazać w jak przeróżnych sytuacjach są stawiane zwierzęta w grach video i jak wiele funkcji w nich pełnią. A jakie są Wasze ulubione wirtualne zwierzaki ? Kogo według Was zabrakło w tym zestawieniu ? Swoimi pomysłami możecie podzielić się w komentarzach.

cineq

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s