Polarium Advance – pamiętajcie.

929333_69019_front

Polarium Advance to coś więcej niż zwykły zestaw prostych łamigłówek. To już element mojego codziennego życia. I zarazem doskonały powód, aby nawet dziś kupić Gameboya Advance (w sumie to lepiej brać NDSa ze slotem na gry z GBA). A nawet przyciągnąć do konsoli zupełnie zielonych w temacie.
Czym jest Polarium Advance? Zbiorem świetnie przygotowanych zadań logicznych, okraszonych doskonałą muzyką i doładowanych poziomem miodu, który nie pozwala się oderwać od ekranu konsoli przez długi czas. Co zabawne sama gra jest sequelem pozycji z Nintendo DSa.


Idea gry jest dziecinnie prosta: oto na prostokątnej planszy mamy kafle w dwóch różnych kolorach (domyślnie ustawiony czarny i biały, jednak w opcjach gry można wybrać dla nich inne barwy), zaś naszym zadaniem jest ułożyć je tak, aby w jednej linii znalazły się kafelki jednego koloru. Nie możemy przesuwać kafli, lecz jedynie poprzez ich zaznaczenie zmieniać ich kolor, przy czym utrudnieniem jest to, że cała akcja musi zostać wykonana za jednym zamachem. Czyli w bardziej zrozumiałym języku: kafle zaznaczamy tylko raz na jedną planszę, zaś największym utrudnieniem jest to, że nie może przechodzić naszym znacznikiem dwa razy przez to samo pole. Dzięki temu gra wymaga kombinowania i przede wszystkim myślenia. W niektórym misjach kafle są otoczone przez szare neutralne pola, których zaznaczenie nie zmienia ich koloru, jak i też przez blokady, które uniemożliwiają znacznikowi przejście. Pokrótce to tyle filozofii. Uwierzcie jednak na słowo, że w akcji prezentuje się to dużo lepiej, a proste zasady tylko zwiększają świetne doznania płynące z tytułu.

ss_preview_1

Sama gra rozpoczyna się od obowiązkowego treningu, który uczy nas podstaw Polarium i łamania sobie głowy. Następnie mamy kilka trybów do wyboru. Daily Solarium składa się z 365 łamigłówek do rozwiązania – zatem jak łatwo się zorientować, po jednej na każdy dzień w roku. Gra oczywiście zapamiętuje ustawienia kalendarza, więc spokojnie można włączyć partyjkę w Polarium do rozkładu zajęć noworocznych. Dalej mamy Polarium Reference, gdzie możemy bawić się misjami, które skończyliśmy w poprzednim trybie. Kolejne tryby to Edit i Custom, gdzie sami możemy projektować swoje Polarium i zapisać je na kartridżu. Możliwa jest też metoda passwordów, które co ważne, są kompatybilne wstecznie z poprzednikiem na DSa. Wreszcie Time Attack, gdzie dostajemy do rozwiązania 5 ciężkich lub 10 łatwych losowo wygenerowanych Polarium i mamy za zadanie rozwiązać je w możliwe najkrótszym czasie. Wszelkie rekordy są skrzętnie zapisywane, zaś sam tytuł nadaje się wprost idealnie zarówno na krótką partyjkę w tramwaju jak i długie zimowe wieczory.

ss_preview_2

Pod względem grywalności gra plasuje się w czołówce gatunku. Z pozoru nie może się równać z grami tak efektownymi jak Gunpey, Lumines czy Meteos, lecz z takiego porównania wychodzi obronną ręką. Polarium stawia na żywotność połączoną z relaksacyjnym aspektem swojego gatunku. Prosta grafika nie przemęcza oczu, zaś tło muzyczne jest spokojne, lekkie, wybitnie uspokajające. Cała gra jest udanym połączeniem staroszkolnych klimatów z dzisiejszymi trendami.. Warto zainteresować się tym cartem, szczególnie że tytuł powinien przypaść do gustu także osobom starszym jak i płci pięknej.

Podsumowując Polarium Advance to gra nieprzeciętna. Pozwala na długie godziny zapomnieć o całym otaczającym nas świecie. Gra jedyna w swoim rodzaju, wypełniona po brzegi ciekawymi patentami oraz niemożliwie żywotna. Polecam.
PS: Podobno gra została stworzona do grania w środkach komunikacji miejskiej (można grać jedną ręką krzyżakiem i lewym uszkiem, a kolorystyka pudełka zgodna z kolorystyką japońskiej komunikacji miejskiej) oraz – jak niewiele gier – specjalnie z myślą o GameBoyu Micro.

cookiecrusher

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s