The Curious Case of Benjamin Button / Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

c11

David Fincher kolejny raz podjął się współpracy z Bradem Pittem by nakręcić film o ciekawym człowieku. Do dwójki panów dołączyły m.in. Cate Blanchett i Tilda Swinton. Zestaw takich gwiazd stanowi praktycznie gwarancję sukcesu. I faktycznie, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona był jednym z Oscarowych faworytów. Później okazał się wielkim przegranym gali z 2009 roku. Czy słusznie?

Z filmami, których zakończenie znamy jeszcze zanim je obejrzymy jest sporo problemów. Albo inaczej – to ich twórcy mają niemałą zagadkę nad tym jak poprowadzić akcję w sposób potrafiący wzbudzać emocje. Fincher i Pitt przy Se7en i Fight Club’ie mieli tą przewagę nad widzami, że ciągle ich zaskakiwali, teraz ją stracili, biorąc się za historię człowieka, który urodził się stary i z czasem staje się coraz młodszy. Oczywistym jest zatem fakt, że będziemy razem z nim podążać od smutnego początku aż do smutnego końca.

c22

Jak nietrudno się domyśleć dramatyzmu i tragedii w życiu tak niezwykłej osoby jak Benjamin nie mogło zabraknąć, pomimo to ładunek ciepła i pozytywnej energii wręcz bije od tego filmu. Pitt stworzył naprawdę wspaniałą kreację, po raz kolejny potwierdzając jak świetnym jest aktorem, sprawdzającym się w… historiach miłosnych, bo właśnie o tym jest The Curious Case of Benjamin Button, opowieścią o dwójce ludzi, którzy musieli na siebie bardzo długo czekać, wiele sobie wybaczyć i dać wiele szans. Wszystko po to by choćby przez krótki czas poczuć szczęście.
Ben, mimo iż miał 7 lat wyglądał jak staruszek bliski śmierci. Mieszkał ze swą matką prowadzącą dom starców, zatem mało kto zauważał jego niezwykłość. On jednak młodniał z każdym rokiem. Podczas gdy wszyscy wokół odchodzili, jemu przybywało sił, włosów, mięśni, kręgosłup się prostował a sylwetka odzyskiwała właściwy kształt. Poznał w tym czasie swą rówieśniczkę – tryskającą energią, śliczną Daisy. Mimo iż od samego początku darzyli się wielką sympatią, to ciężko było nie zauważyć faktu, że gdy jedno z nich ledwo widzi, drugie ma bystry wzrok, przepełniony ciekawością świata. Nie było im pisane wtedy się połączyć, każde więc ruszyło w swoją stronę.

c33

Ona tańczyła na deskach teatrów, on podróżował, wyruszył na wojnę i odkrywał świat będąc nastolatkiem wyglądającym jak dystyngowany starszy pan. Przez cały czas mamy wrażenie oglądania wspaniałej baśni osadzonej we współczesnym świecie, będącym tak normalnym ale zarazem posiadającym swój cud – cud jakim jest życie Bena toczące się w zupełnie innym kierunku niż wszystkich do tej pory. Muzyka, specyficzne ujęcia i akcja, która ani trochę się nie spieszy, całość jest tak nastrojowa jak tylko może być. Wykonano też bardzo ciekawy zabieg, sprawiający, że ciężko potraktować CCoBB jako zwykłą, łatwą do zapomnienia opowieść. Ilość historii pobocznych i jakość ról zagranych przez aktorów drugoplanowych jest zdecydowanie warta zaznaczenia. Wędrówka przez życia młodego staruszka (a później starego młodzieńca) okazuje się być jednocześnie przygodą bardzo rożną od losów każdego z nas i mimo wszystko bardzo podobną.

Button poznaje człowieka, który nauczy go jak stać się mężczyzną, kobietę która pokaże mu miłość, dziwnego podróżnika, który przez parę chwil zdoła wywrzeć na nim niezapomniane wrażenie itd. To wspaniała podróż, obrazująca ile w naszym życiu znaczą inni ludzie, i to, że dojrzewanie to nie mijające lata a podejmowanie coraz trudniejszych decyzji.

c44

Sam tytuł okazuje się być celny – to bardzo ciekawy film, pokazujący nierzeczywisty a jednak poruszający problem. Problem polegający na tym, że w czasie gdy ciało młodnieje, dusza staje się coraz starsza. Polecam go obejrzeć, choćby po to by przekonać się, że „baśnie dla dorosłych” wciąż mają się dobrze. Sama charakteryzacja Pitta także zasługuje na oklaski (on naprawdę wygląda w pewnym momencie jakby miał 22 lata!), no i sam moment przecięcia się Daisy i Bena pośrodku swych żyć, jest piękny.

Trzeba czasem przymknąć oko, wysilić się na empatię większa niż na co dzień, ale każdy powinien tego spróbować.

cascad

8plus2

Reklamy

2 uwagi do wpisu “The Curious Case of Benjamin Button / Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

  1. Zajebisty filmik, pamiętam jak oglądałem cały czas będąc ciekawym jak to się wszystko ułoży.. Ehh, „życie składa się z chwil, także tych niewykorzystanych..” 🙂

  2. Pingback: Into the Wild / Wszystko za życie « Peace Grenade

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s