GunCon w łapie, i do boju!

Wśród tych wszystkich świetnych, niebywałych, next-genowych, skomplikowanych gier z efektem WOW,AH, OH i ADHD* człowiek ma czasami ochotę na coś … bardziej mięsnego. Jak np. odstrzelenie plastikową giwerą jakieś zombiakowej głowy. Albo kebab.

Shootery na pistolet to gry, których podstawą jest kontroler. Jakkolwiek oczywiście by to nie brzmiało – bez pistoletu te gry są nic niewartymi i nudnymi celowniczkami do poklikania w biurze, kiedy szef nie patrzy. Gatunek obecnie niesłusznie zapomniany, potrafi dać masę zabawy i jest kontynuacją pomysłów pierwszych gier – tych, w których liczy się czysty skill, a główną atrakcją jest pobijanie własnych rekordów. Nie można przejść obojętnie obok puli doskonałych plastikowych giwer oraz gier je obsługujących. Stąd nasze top 5 kontrolerów do shooterów na pistolet oraz top 5 obsługujących je gier.

W końcu ja, Ty, Wy i ten tam obok pamiętamy niesamowite guny dołączane do pegazusów i NESów, prawda? I Duck Hunta, wraz z przeklętym psem, którego chyba każdy chciał ustrzelić. Ale jeszcze cię dorwiemy piesku, jeszcze cię dorwiemy…

Top 5 giwer:

…..

5. Wiilot

Zdziwieni?

Kontroler Nintendo nie mógł nie wylądować na tej liście. W momencie, kiedy Europa i Stany przestają pamiętać o rynku Arcade, a shootery tego typu wycofały się niemal z platform stacjonarnych, Wii pozwoliło im powrócić w glorii i chwale pod telewizory.

W końcu prostota najnowszej konsoli wielkiego N jest zarazem jej największą wadą oraz zaletą, jednak z której by strony nie patrzeć – Wiilot nadaje się do gatunku. Nie ma takiego powera jak dowolna giwera, nie daje takiej radości jak porządny shotgun, czy wreszcie nie wybija się niczym specjalnym, lecz ma jedną zaletę. Jest najbardziej globalnym super scoprzyrządem do „lightgun shooterów” jaki mamy. I nie, mysz jako taki się nie sprawdza. Dodatkowo Wiilot posiada gro oficjalnych i nieoficjalnych nakładek, które jednak pozwalają go zmienić w sztuczną giwerę. A że jest na Wii w co grać – to warto go chwytać!

Najciekawsze gry obsługujące urządzenie: HoTD Overkill, HotD 2&3, Resident Evil Umbrella Chronicles, Link’ s Crossbow Training

…..

4. Bazooka/Super Scope

Yep. Bazooka. Marzenie każdego dziecka wychowanego na tanim kinie klasy B, które niespodziewanie spełniło Nintendo. Model jest naprawdę przedni i do dziś robi wrażenie, szczególnie że po prostu sprawdza się i jest oryginalny. W końcu mogliśmy przyłożyć z czegoś takiego prosto w tych złych i obrzydliwych… koopalingsów? Ciężko uwierzyć w to, że taki gadżet (chętnie używany nawet przez Angry Video Game Nerda ;)) doczekał się niewielu gier. Pomimo to operowanie tą zabawką to czysta frajda, szczególnie jeśli do zabawy zasiada gromadka wesołych Bazookierów.

Najciekawsze gry obsługujące urządzenie: Yoshi’s Safari, Battle Clash

…..

3. Sniper Rifle

Kiedy wydawało się, że już lepiej niż z Bazooką być nie może, dostaliśmy karabin snajperski. Tym razem – zamiast siać pożogę możemy się pobawić w profesjonalistę. W końcu kto nie chce czasami podejść do gry w inny sposób? Seria Silent Scope na to pozwoliła. Szybkie strzały, pojedynki snajperskie, ciche akcje. Coś pięknego. Szczególnie, że automat wyposażony był w lunetę wyposażoną w małego LCDka. Tak powinno się robić automatowe gry.

Najciekawsze gry obsługujące urządzenie: Silent Scope, Silent Scope 2.

Ciekawostka: Seria wyszła również na konsole – Playstation 2 dostało dwie konwersje z automatu oraz przygotowaną tylko dla platform domowych kontynuacje, Xbox całą trylogię w formie jednej gry, Gameboy Advance co najmniej dziwną adaptację serii.

…..

!. Honorowe miejsce: NES Zapper

Ach. Moja pierwsza broń. Ile kaczek ja z niej ustrzeliłem. Ilu kowbojów rozbroiłem. Ile talerzy (to były talerze?) rozstrzelałem. Czar dzieciństwa. Pamiętacie go? Broń naszego dzieciństwa dołączana do oryginalnych konsol oraz podróbek – coś, obok czego nie można przejść obojętnie. Wtedy obowiązkowy dodatek do konsoli, dziś już archaizm. Szkoda. Z dobrych wieści – Duck Hunt ma powrócić na Wii.

…..

2. Machine Gun

Zabawa karabinem maszynowym jest ostra. Po prostu ostra. Podczas, gdy inne tytuły oferują zazwyczaj typowe handguny, to możliwość używania ciągłego ognia, szczególnie gdy środowisko ulega ogromnym zniszczeniom, wprowadziło zabawę na nowy poziom jazdy. Co dopiero kiedy jeden gracz chwytał mocniejszą broń rozpoczynając radosny taniec ognia.

Gra: Niezapomniane Crisis Zone

Ciekawostka: Wersja na PS2 ma sporo bonusów względem oryginału, warto chwytać!

…..

1. Shotgun

Przed zakazem produkcji pistoletów do konsol, przypominających te prawdziwe, pojawiło się naprawdę COŚ. Coś niesamowitego i potężnego. Shotgun. Wielki, piękny, godnie odwzorowany dostał się konsoli Odyssey. Pomimo że konsola, do której był dołączany dziś nawet już nie trąci myszką, lecz usypia gracza, ta giwera to kawał świetnej roboty. I jeden z powodów, dla których takich pukawek już dziś NIE spotykamy.

Gra: Lepiej o tym zapomnijcie

Ciekawostka: Konsole, w tym samą giwerę, opisał Angry Video Game Nerd w jednym ze swoich wideo. Dobrym.

Tak na osłodę, skoro już wiemy czym się najfajniej strzelało, prywatne top 5 gier, w których najfaniej się strzela.

…..

Top 5 gier:

…..

5.House of the Dead OverKill

Ta gra to jeden wielki miszmasz filmów Tarantino z klasycznym podejściem do serii. Chora, megazabawna pozycja wzorowana na filmach klasy B (a może to nawet już klasa C ;p ?), z porąbanymi zombiakami, niesmacznym humorem oraz naprawdę dobrym gameplayem. Rzucanie fucków zamiast przecinków połączone z siekaniem w zombie-klauny to czysta przyjemność. Jak proszek Vizir.

Mocne strony: Dużo bonusów, świetny klimat, bohaterowie, fabuła, zabawa.

…..

4. Beast Busters: Second Nightmare

Beast Buster na wiele wad. Jest chaotyczne, nie do przejścia z niewielką ilością kasy, kiczowate i zbyt dynamiczne. Ale ma też sporo zalet. Jest chaotyczne, niesamowicie trudne i zbyt dynamiczne. Zombiaki nie atakują chmarami. One dosłownie wyskakują z każdego miejsca. Sufit, ściany, podłoga, okna – wszędzie spodziewaj się ataku. A – i warto wspomnieć o ataku specjalnym – strzał lasera z orbity okołoziemskiej. Za takie akcje kocham arcade.

Mocne strony: Chaos, chaos, chaos, dynamika, wyżyłowany poziom trudności, staroszkolny feeling.

…..

3. Silent Scope

Silent Scope – tak, wspominałem już tę pozycje przy giwerach. Wystarczy dodać, że gra się świetnie na arcade, średnio na konsoli. Dla mnie – przegiera, której warto dać szansę. Zestarzała się lepiej niż wiele automatowych hitów, z pierwszymi House of The Dead na czele.

…..

!. Honorowe Miejsce: Touch the Dead/ Dead’n’Furious

Gra występuje poza listą, ale w zasadzie tylko ze względu na swoją niezwykle oryginalną stylistykę. Bowiem to w pełni sprawny, miodny i dopracowany shooter na gun, tyle że.. na Nintendo DS. Wraz ze stylusem. Gra jest wielkim hołdem dla serii House of the Dead od Segi przy czym zachowuje własną tożsamość. Ta nisko-budżetowa pozycja daje dokładnie tego, czego chcemy – giwerę z nieskończoną ilością amunicji, masy zombiaków i fajnych bossów. Dosłownie ostra jazda bez trzymanki, którą można kupić na e-bayu za grosze. Fanom gatunku – polecam.

…..

2. Point Blank

Nie dajmy się zwariować. Nie samym strzelaniem do terrorystów i zombiaków człowiek żyje. Point Blank to seria, która pokazuje jak stworzyć ZABAWNY, CIEKAWY i przede wszystkim RÓŻNORODNY pastisz innych gier gatunku. Co tutaj się nie dzieje… Od walk z kartonowymi terrorystami, przez niszczenie domów zamieszkałych przez dziwnych i złych profesorów, po rozwalanie talerzy i walkę z maskotkami. Jakości, różnorodności i humoru towarzyszącego serii wprost nie da się opisać słowami. To najbardziej urozmaicona gra gatunku, do tego lekka, bez zbędnej przemocy, doskonała dla dorosłych i dzieci, wyjadaczy i nowych w temacie.

Oprócz wydań na automaty seria pojawiła się choćby na Playstation, Playstation 2, czy nawet… Nintendo DS. Co zabawne, konsola Nintendo radzi sobie całkiem nieźle z przeniesieniem gatunku na ekran handhelda. Polecam, zarówno w wersji automatowej jak i konsolowej.

…..

1. Time Crisis/Crisis Zone

Seria Namco to moje miejsce numer jeden. Bo co powiecie na szycie ogniem…ciągłym? Formę bullet-time? Ciągłą akcje? Kontynuator idei pierwszych gier gatunku po prostu rozwinął ją w myśl starego, dobrego sloganu “Bigger, Better, More Badass” 😉 Jednak największymi bajerami okazało się…krycie za zasłonami. Tak, patent grywalny, i co najważniejsze – rozwijany do dziś. Nie licząc drobnych wpadek przy Project Titan na Psone i czwórce na PS3, seria to popis perfekcji w gatunku. Dynamiczna, taktyczna, świetnie wykonana i co najważniejsze – żywotna.

…..

Konkludując – takie gry mają jedną ogromną przewagę nad dowolną inną pozycją na każdą możliwą platformę. Unikalny kontroler. Gry wykorzystujące nietypowe kontrolery, oryginalne rozwiązania techniczne oraz oferujące całe kabiny do zabawy to świetny sposób na ludzi znudzonych rynkiem oraz nowych graczy. Oferują coś niespotykanego w domu, nietypowego i charakterystycznego dla rynku arcade. Bo wiecie, czasem warto odejść od tego Halo i zobaczyć jak to takie dziadki jak ja bawiły się kiedyś w gry FPP. Szczególnie, że wobec ostatnich targów AOU widać, że arcade jest daleki od zejścia, a shootery na pistolet są wciąż popularne. Idę ustrzelić zombiaka. I zjeść kebab. Do następnego.

* przesada zamierzona

tekst autorstwa Piotrka, a.k.a cookiecrusher

Reklamy

3 uwagi do wpisu “GunCon w łapie, i do boju!

  1. Zawsze bardzo lubiłem (jak to się kiedyś mówiło) „celowniczki”. Jednak w obecnej generacji pojawił się tylko Time Crisis 4 i w dodatku zarówno gra jak i pistolet są raczej słabe. Tryb arcade jest bardzo fajny ale reszta to tragedia… czekam na dobrą tego typu produkcję na PS3.

  2. Wlasnie dokanczam kolekcje gier na guna na ps2, tylko zmotam crt tv 32 Wielka szkoda z enie idzie na lcd w ps2 ew sprobuje jeszcze jakis starszy projektor a jak sie juz nagram zaczyna na ps3 i inne :]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s