Seks, kłamstwa i kasety video

Ok., ten wpis nie jest o żadnej z powyższych rzeczy, ale nie mogłem się oprzeć, żeby nie użyć tego tytułu (+ lubię Soderbergha). Po prostu miałem ostatnio dostęp do wielu filmów, a teraz jest chwilka na to by o nich napomknąć…

Bronson

Szalony film o szalonym człowieku. Reżyser popada w nim z jednej skrajności w drugą – od emanowania przemocą po niepokojące, eksibicjonistyczne zwierzenia bohatera. I to nie byle jakiego, bo najsłynniejszego, najbardziej agresywnego więźnia w Wielkiej Brytanii. I pewnie na świecie.

polecalność: 4/5

Valhalla Rising

Senna mara na ekranie, sugestywny do bólu klimat północy przeplatany z poetyckimi ujęciami i niemal zagłuszającą wszystko ciszą. Jednooki morderca trafia na nowy ląd. Dziwactwo które powinno się znać.

polecalność: 3.5/5

Hancock

Film wypadł lepiej niż sądziłem. Jest Will, jest wspaniała Charlize Theron i scenariusz, który naprawdę mi się spodobał. Miało być głupio, ale to naprawdę fajny obraz, o sporym nieszczęściu i kręcony ze sporym dystansem. Dokładnie takie lubię.

polecalność: 4/5

Franklyn

Dziwaczny film o dwóch światach – tym realnym z chorą bohaterką, i nierealnym ze zdrowym bohaterem. Miała wyjść fantasmagoryczna wizja, przepełniona ambicją – tak by wywołać mitologiczny szał niczym Matrix po premierze – a wyszedł senny film z kilkoma ciekawymi ujęciami. Nawet Eva Green jakaś taka mało urokliwa była.

polecalność: 1.5/5

Kick Ass

Motyw nastoletniego superbohatera bez supermocy, odkrywającego radosną stronę życia (jak w reklamie coca-coli) został zrobiony z jajem i polotem. Jest brutalnie i w fajnych realiach, nie dziwię się, że tyle osób za tym przepada.

polecalność: 4.5/5

Felon

Wade goniąc włamywacza uderzył go tak niefortunnie, że ten zmarł na miejscu. Sąd go nie uchronił, wysyłając do więzienia, do innego, zamkniętego świata. Podziały rasowe, nienawiść, bezradność i konieczność ciągłej walki na oczach sadystycznych strażników ukazuje mocne, męskie kino. Wszystko zostało tu połączone z nadzieją na przeżycie i uzyskanie wolności.

polecalność: 3.5/5

Fish Tank

Lubię filmy, które wygrywają w Cannes (z pewnością bardziej, niż oscarowe szroty) i jak zwykle się nie zawiodłem. Brytyjska obyczajówka roku 09 jest bardzo blisko realiów – ubrania, ruchy, język, muzyka, formują kształt w który można uwierzyć. Mia dorasta w nieciekawym miejscu, jest niechciana. Któregoś dnia zaczyna wierzyć, że znalazła przejście do lepszego życia. Wydaje jej się.

polecalność: 4.5/5

The Road

Prawdopodobnie najlepsza postapokaliptyczna wizja jaką widziałem w filmie. Podróż ojca i synka po bezwzględnym, pozbawionym wartości cmentarzysku jakim stała się ziemia budzi niepokój i buduje wyjątkowy klimat. Można doceniać to co się ma.

polecalność: 4/5

Dedication

Historia gościa z poważnymi kłopotami interpersonalnymi (ma przy okazji coś z Rainmana), który ma tylko jednego przyjaciela. Tworzą razem książki dla dzieci, do czasu gdy przyjaciel umiera. Film mówi o przełamywaniu swych słabości i ma całkiem unikalną poetykę, która nie ukazuje po raz kolejny Nowego Jorku jako zatłoczonego miasta pełnego blichtru. Ciekawe.

polecalność: 4.5/5

Ramen Girl

Okej – musiałem się ugiąć, nie ja wybierałem ten film, i nie było drogi ucieczki. Jak widzicie po tytule, można go sobie śmiało odpuścić, jest infantylny i przewidywalny. Cliche, cliche, cliche. Nawet kadry Japonii tego nie ratują.

polecalność: 0/5

American History X

Mogę w kółko to oglądać, nawet jeśli wolę Fanatyka. Edward Norton wciela się w nazistę z taką energią, że wyzwala naprawdę masę skrajnych odczuć. Jego wizyta w więzieniu i upadek to coś niezwykłego.

polecalność: 5/5

…..

Tyle widziałem w… zeszłym tygodniu. Mam nadzieję, że taka krótka forma kogoś zainteresuje i sięgnie po któryś z tych filmów. Przy recenzjach jest ten minus, że trzeba trochę zaspoilować, tu zamieściłem tylko szybkie odczucia, którym możecie wierzyć albo nie.

Ale lepiej tak.

PS Wszystkie tytuły oryginalne, bo polskich nie lubię. Pozdrawiam.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Seks, kłamstwa i kasety video

  1. American History X rzeczywiście jest wybitny – motyw uzasadnionej, logicznej i przemyślanej drogi do neonazizmu, a następnie upadku połączonego z odkupieniem – świetność. No i Edward Norton, znakomity aktor.
    The Road – do obejrzenia, ale najpierw muszę przeczytać książkę. Zainteresowałeś mnie jeszcze Fish Tank.
    A forma jak najbardziej przyjemna w lekturze 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s