Zima nadejdzie w kwietniu

Jeżeli w 2011 warto na coś czekać, to bez dwóch zdań jest to ekranizacja Gry o Tron – pierwszego tomu cyklu Pieśń Lodu i Ognia George’a R.R. Martina. Hasło towarzyszące sadze „Winter is Coming” (Nadchodzi Zima) oznacza o wiele więcej niż dobrze nam znane zaskoczenie kierowców, lepienie bałwanów z marchewką w kroczu i ślizganie się po brudnych chodnikach. HBO nie muszące dbać o cenzurę, poprawność i ugrzecznienie przygotuje prawdziwą bombę. Zresztą czy stacja, która dała nam Rodzinę Soprano może nagle władować kontener pieniędzy w projekt, który nie osiągnie odpowiedniego poziomu? Raczej wątpię. Krótkie przedstawienie jednak się mu należy co by osoby nie mające jeszcze styczności z Pieśnią wiedziały, że mają na co czekać… Aż do 17 kwietnia.

Po pierwsze: Kraina Westeros w jakiej rozgrywa się historia to obszar podobny wielkością do Ameryki Południowej. Poznamy w niej losy nie tylko rodziny królewskiej, ale i namiestników północy, południa, wschodu, zachodu, wieśniaków, szlachciców i najemników, którym przyświeca jeden bóg o siedmiu twarzach. Wzajemne relacje wielkich rodów poznajemy w chwili gdy wielka wojna, połączona z obaleniem szalonego króla już dawno przeminęła i dwa wielkie rody: Starków i Baratheonów, stojące na czele rewolucji piastują władzę. Utrzymać żelazny tron (zrobiony z przekutych mieczy) jest jednak coraz ciężej na tak zróżnicowanym i gigantycznym obszarze. Król Robert musi więc skorzystać z pomocy najwierniejszego przyjaciela – Neda, i sprowadzić go z ukochanej, mroźnej północy którą włada, na królewski dwór ciepłego południa rządzonego nie męstwem, a polityką i spiskami.

Po drugie: Akcja całej intrygi rozgrywa się równocześnie na dwóch kontynentach. Żeby pokazać wam jak wielka jest to sprawa wspomnę o tym, że królestwa Westeros jak i „wyspy letnie” nie tylko różnią się całkowicie kulturą, sztuką i zwyczajami (co jest oczywiste) ale i tak właściwe nie zdążyły się jeszcze na dobre… spotkać. Bohaterką, którą śledzimy i która musiała uciec z Westeros jest Dany, ostatnia kropla krwi obalonych smoczych władców, cudem przeżyła wydarzenia w których Starkowie i Baratheonowie przejęli rządy. Musiała jednak zbiec – teraz pomału jej nazwisko odzyskuje dawną siłę. Będę szczery: po przeczytaniu pierwszych czterech tomów sagi, czyli ok. 4000 stron książki NADAL akcja rozgrywa się symultanicznie na różnych kontynentach – na jednym podzielone rody walczą o strzępki królestwa, na drugim Dany buduje swą potęgę wędrując przez starożytne krainy. A od samego początku wszystko zmierza do starcia północy i południa… Potęga – finał (całość zaplanowana na 7 tomów) zapewne będzie miażdżący.

Po trzecie: Bohaterowie i realizacja. Więcej niż kilka stron pisania o tym jak fajnie nakręcą długą książkę, da z pewnością obejrzenie materiału zza kulis produkcji. Tak właściwie to on sprowokował ten wpis, warto poświęcić te 11 minut:

Po czwarte: Znaczenie zimy w Westeros jest zupełnie inne, jest cięższa i dłuższa niż to co możemy spotkać na co dzień. Pory roku w świecie Martina trwają długie lata, dlatego też wielu bohaterów, których poznamy jeszcze nigdy nie przeżyło zimy. To tak zwane „dzieci lata”, nie wiedzące jeszcze co ich czeka. W połączeniu z tragicznymi losami rodzin Lannisterów, Starków, Tullych, Targaryenów i Baratheonów znaczenie słów „nadchodzi zima” nabiera dużo głębszego znaczenia.

Po piąte: Teraz wypada tylko czekać na premierę, mam nadzieję, że zrobicie to ze mną. Zachęcam przy okazji do śledzenia oficjalnego bloga produkcji, oraz dla tych, którzy chcieliby sięgnąć po książkę do krótkiego opisu jaki kiedyś skleciłem z mym druhem Piotrem (No dobra, jesteśmy ledwo kolegami, nie lubimy się i wyzywamy, ale i tak warto na to spojrzeć) – oddaje dużo więcej sprawiedliwości Grze o Tron niż ta lakoniczna notka.

cascad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s